Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že výber materiálu na výrobu betónovej lavičky je jednoduchá záležitosť. Teoreticky ide o zmiešanie plniva – piesku s pojivom – cementom v určitom pomere. Následne sa pridáva voda a po premiešaní vznikne betónová zmes, ktorá sa vkladá do foriem. Tento postup sa využíva pri bežnom betónovaní, na ktorý nie sú kladené vysoké požiadavky na pevnosť. U sklolaminátobetónu, z ktorého sú moje výrobky, je však postup výroby pomerne zložitejší. Viac si môžete prečítať tu.
Záhradný nábytok je sortiment, pri ktorom je snaha vyrábať odliatky čo najnižšej hmotnosti a vysokej pevnosti, ktorá je bohužiaľ často testovaná vandalmi. Z tohto dôvodu musí byť prispôsobená ako voľba vhodných materiálov, tak aj celý výrobny proces. Na trhu sa nachádza piesok od mnohých dodávateľov, ktorí najčastejšie dodávajú betónový a malty piesok. Malty piesok nie je pre betónovanie vôbec vhodný, pretože má veľmi malé frakcie a tým nedochádza k vytvoreniu betónovej zmesi, ktorá by obsahovala väčšie zrnka, ktoré sú pre pevnosť betónu nevyhnutné. Na betónovanie sa teda musí používať výhradne betónový piesok, alebo jeho alternatívy. Avšak výber nie je taký jednoduchý, pretože existujú rôzne frakcie piesku, pričom kopaný piesok nie je vhodný kvôli vysokému obsahu hliny a ďalších prímesí, ktoré rapídne znižujú pevnosť betónu.
Podobná situácia je aj s cementom, ktorý v Slovenskej republike dodáva mnoho výrobcov, avšak nie každý cement má rovnaké vlastnosti. Cement delíme do základných troch kategórií podľa pevnosti. Konkrétne ide o 32,5, 42,5 a 52,5, čo označuje pevnosť betónu v Mega Pascaloch po 28 dňoch zrenia. Táto pevnosť za určitý čas je samozrejme ovplyvnená voľbou plniva, množstvom pridanej vody do zmesi atď. Z tohto dôvodu existujú normy, podľa ktorých sa testovanie vykonáva. Všeobecne sa teda dá povedať, že čím vyššie číslo pevnosti cement má, tým pevnejšia bude zmes.
Pre ďalšie otázky ma prosím kontaktujte: