Lavička záhradná – Starostlivosť

Starostlivosť o záhradné lavičky sa čiastočne líši podľa výberu materiálu, konštrukcie a povrchovej úpravy. V tomto článku sa zameriam na lavičky a stoly z betónu. Betón vďaka svojim mechanicko-fyzikálnym vlastnostiam nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť, ktorej zanedbanie by znižovalo jeho životnosť. Všetky moje betónové prvky sú vyrábané z vibroliateho sklovláknobetónu, ktorý eliminuje póry, do ktorých by inak mohla v zime vniknúť voda a v kombinácii s mrazom by sa betón mohol postupne poškodiť až prasknúť.

Starostlivosť o betónové nohy

Povrch betónu štandardne ponúkam v dvoch variantoch – povrch s úpravou pohľadový betón a natieraný betón. Pohľadového betónu dosiahnem nástrekom špeciálnej zmesi, ktorá betónu dodá jednotný odtieň oproti bežnému odliatku. Na pohľadovom betóne sa postupne objavujú vápenaté výkvety, čo je prirodzený jav. Časom tieto výkvety zmiznú a vplyvom dažďa dôjde k finálnemu zjednoteniu farby povrchu. Takto upravený povrch je však drsnejší, a preto má tendenciu zachytávať nečistoty, najmä pokosenú trávu. Tento typ povrchovej úpravy odporúčam čistiť maximálne jemnou handričkou bez veľkého tlaku, aby nedošlo k poškodeniu povrchu.

Inak je to pri natieraných nohách, ktoré ponúkam za príplatok. Povrchová úprava betónových nôh zahŕňa dôkladné očistenie, penetráciu, nanesenie dvoch vrstiev farby a v záverečnej fáze aj laku. Takouto povrchovou úpravou dosiahnem veľmi hladký povrch, na ktorom sa len ťažko usádzajú nečistoty. Všetky nečistoty možno jednoducho odstrániť jemnou navlhčenou handričkou. Ďalšou výhodou tohto povrchu je fakt, že lak má špeciálne vlastnosti zabraňujúce porastaniu lišajníkmi na niekoľko rokov. Nevzniká tak riziko, že lavičky, podobne ako väčšina konkurenčných produktov, časom zozelenajú alebo sčernejú.

Starostlivosť o drevené časti záhradnej lavičky

Drevené fošne ponúkam ako ošetrené kvalitnou farbou v dvoch vrstvách, tak aj bez povrchovej úpravy. Zákazníkom však odporúčam neošetrené drevené časti ešte pred montážou natrieť kvalitnou farbou. V prípade záujmu som schopný zákazníkom výdrev natrieť nimi vybranou farbou. Je dôležité si uvedomiť, že aj tie najkvalitnejšie farby na drevo majú svoju životnosť a vzhľadom na vysoké namáhanie povrchu dreva trením je potrebné náter pravidelne obnovovať. Frekvencia obnovy náteru závisí od umiestnenia a frekvencie používania lavičky. Vo všeobecnosti odporúčam náter obnovovať približne každé 2–3 roky.

Dôležité upozornenie:

Dôrazne varujem, že povrch betónu a drevených častí nie je odolný voči saponátom ani iným chemickým látkam. Čistenie je možné vykonávať výhradne čistou vodou a jemnou handričkou.

 

Ak vám tu ešte niečo chýba, neváhajte ma kontaktovať na: